PROTEZAVIMAS

Netekus dantų – maistas blogiau kramtomas, apsunkinamas virškinamas skrandyje bei žarnyne. To pasekoje gali atsirasti virškinamojo trakto organų veiklos sutrikimų. Dažnai dėl apsunkinto kramtymo žmogus iš savo raciono pašalina kietesnį, nerafinuotą “gyvą” maistą (pvz.: daržoves), kuris yra būtina kasdienio raciono dalis. Nesugebant gerai sukramtyti maistą, suprastėja maistinių medžiagų įsisavinmas. Tai, neabejotinai, turi neigiamą poveikį bendrai organizmo sveikatos būklei ir raidai. Dantų nebuvimas taip pat stabdo norą ir gebėjimą bendrauti. Neturintys gražios šypsenos žmonės pasižymi mažesniu pasitikėjimu savimi.

Taip pat krūminių dantų netekimas ar jų vainikų nusidėvėjimas lemia sąkandžio sužemėjimą. To pasekoje atsiranda apatinio žandikaulio smilkinkaulinio sąnario patologinių pakitimų (pradeda traškėti, skaudėti, vyksta sąnario degeneraciniai pokyčiai). Dėl sąkandžio deformacijų atsiranda veido raukšlės. Netekus priekinių dantų vengiama šypsotis, susiduriama su psichologinėmis problemomis. 

Neatstačius danties ar sąkandžio – neišvengiama tolesnių veido–žandikaulių sistemos deformacijų. Netekus dantų, burnoje vyksta pokyčiai: 

netekto danties vietoje nyksta kaulas, atrofuojasi dantenos, pasislenka, išsikraipo gretimi dantys, keičiasi  sukandimas. Žemiau esančioje nuotraukoje galime stebėti neigiamus pokyčius netekus danties:

Dantys protezuojami, kad atstatyti dantų formą ir  sąkandžio kontaktus, esant sužemėjusiam sąkandžiui (patologinis dantų nusidėvėjimas), po periodontologinių operacijų ar ortodontinio gydymo. Protezavimas galimas fiksuotais bei išimamaisiais protezais. Mūsų klinikoje dantis protezuojame tik naujos kartos lietais vainikėliais: metaliniais, metalo keramikiniais bei bemetalės keramikos vainikėliais tiek ant nuosavų dantų, tiek ant implantų. Galime pasiūlyti ir cirkonio oksido keramikiniai vainikėlius, kurie yra estetiški bei ypatingai patvarūs. Jų pagrindas – natūralios danties spalvos, todėl keramikos apdaila ant jų atrodo natūraliau ir visiskai nesiskiria nuo natūralaus danties. Tuo pačiu cirkonio oksido savybės užtikrina vainikėlio konstrukcijos tvirtumą. Taip pat sąkandžio atstatymui naudojame išimamus protezus: plastmasines plokšteles, ar lanko atraminius protezus su sudėtingos konstrukcijos fiksacijos ir stabilizacijos – užraktų – sistemomis. 

Protezuotų dantų priežiūra:

  • Protezuotus dantis reikia prižiūrėti taip pat rūpestingai, kaip ir natūralius.
  • Nekramtyti labai kieto maisto (karamelinių saldainių, riešutų kevalų, sudžiūvusios duonos ir pan.), nes protezas gali įskilti ar sulūžti. Taip pat nepatartinas lipnus maistas bei kramtomoji guma.
  • Nerekomenduojama vienu metu valgyti karštą ir šaltą maistą, nes dėl protezo gamybai naudojamų medžiagų staigaus plėtimosi ir traukimosi protezas gali įskilti.
  • Neišimamus dantų protezus, kaip ir savus dantis, po valgio būtina skalauti, du kartus per dieną valyti šepetėliu su pasta, bent kartą per dieną siūlu ar specialiu šepetėliu valyti tarpdančius. Reguliariai, specialiu siūlu būtina issivalyti po tarpine protezo dalimi! 
  • Išimamus dantų protezus po valgio patartina išplauti šiltu vandeniu ir išvalyti dantų ar specialiu dantų protezų valymo šepetėliu.
  • Protezams netinka stipraus poveikio balinamosios pastos, kurios ilgainiui gali subraižyti protezų paviršių.
  • Sportuojant, ypač užsiimant kontaktinėmis sporto šakomis, rekomenduojama naudoti apsaugines kapas, kurios saugo neišimamus dantų protezus, burnos minkštuosius audinius bei dantis nuo galimų traumų bei protezų sugadinimo.
  • Jei griežiate dantimis (dantų griežimas yra pražūtingas ne tik protezams, bet ir saviems dantims), būtinai įspėkite apie tai gydytoją. Jums gali būti reikalinga apsauginė kapa, kuri saugo neišimamus dantų protezus ir dantis nuo galimų skilimų bei nudilimo, taip pat atpalaiduoja įsitempusius kramtomuosius raumenis.
  • Burnos gleivinė ir dantys nuolat kinta, o protezai išlieka tokie pat, todėl juos būtina reguliariai koreguoti.

Neišimamų dantų protezų naudojimo instrukcija

Išimamų dantų protezų naudojimo instrukcija